Короткі нариси з історії

Усі "цікавинки" з минулого
Правила форуму
Будьте уважними! Перед створенням теми перечитайте Правила форуму і ще раз перевірте, чи дана тема не існує. Теми, які дублюють інші, видаляються без попередження! Повідомлення, які містять не прихований адрес E-mail, видаляються без попередження!
Аватар користувача
Kand
Повідомлень: 1
З нами з: 08 жовтня 2012 21:41
Репутація: 0
Область: Харківська
Місце роботи: Освітня галузь

Короткі нариси з історії

Повідомлення Kand »

Одним із найдавніших і найкраще збережених законодавчих кодексів стародавнього світу, що дійшли до нашого часу щодо регулювання суспільних відносин є збірка "Законів Хаммурапі". Зокрема, цими законами регламентуються земельні відносини (ст. 36–78), затверджується державний контроль над використанням земель, встановлюється відповідальність за використання земель.
Особливе місце у земельних відносинах відводилося оренді земель (ст. 26–36 "Законів Хаммурапі"). В основному оренда носила короткостроковий характер, але в довгострокову оренду здавалися ще не освоєні землі. Орендна плата встановлювалася переважно як третина зібраного урожаю.
Урегульовувалося також питання щодо невикористання орендованих земель:
"Якщо людина орендує на три роки цілину, але через лінощі не обробить поле, то на четвертий рік вона повинна поле виорати, заборонувати і повернути поле господарю поля, а також відмірити йому по 10 курру (курру — 252,6 літрів) хліба за один бур (1 бур — 6,35 га)".


В окремих Єгипетських гробницях можна знайти зображення "давніх землевпорядників" за роботою.
Spoiler
903bac10e8cf.jpg
Давні межові знаки.

Правова інформація щодо власності на земельні ділянки в стародавньому Вавилоні фіксувалася на межових каменях – Кудурру.
Інформація, що викарбовувалась містить опис земельної власності, ім'я землевпорядника, що встановив камінь, ім'я власника землі, опис правової процедури надбання земельної ділянки і найбільш важливим були тривалі і детальні прокльони на будь-кого, хто насмілиться заперечувати права власника, порушувати межі власності, перемістити або пошкодити межовий камінь.
Spoiler
50d1da34f441.jpg
Землеустрій як мистецтво….

Геродот писав про єгипетського царя Сесостріса, що розподілив землю рівними частинами між підданими і зобов'язав їх платити йому плату за користування земельними ділянками. У випадку руйнування меж, зокрема внаслідок розливів Нілу, вони відновлювались землевпорядниками які використовували геометричні прийоми і мотузки.
Єгипетська реєстрова книга, створена близько 3000 років до н.е., що є на сьогодні одним із перших відомих записів про власність на землю, відображала інформацію про земельні ділянки - площа, місцерозташування тощо. Записи обов’язково ґрунтувались на проведенні вимірів на місцевості, які здійснювали землевпорядники, що мало важливе значення оскільки стосувалося оподаткування.
Геродот написав про давньоєгипетських землевпорядників і їх роботу: " …я думаю, що винайдено мистецтво землеміряння (землерозподілу) яке і перенесено в Еладу…"

P.S. Греки перейняли багато єгипетських методів щодо вимірів землі. Відомо, що математики, в тому числі і Піфагор, їздили до Єгипту, щоб вивчати геометрію і повертаючись передавали свої знання не лише математикам, а й землевпорядникам.

Всі дороги ведуть в Рим.....
Римська імперія, крім різних здобутків, зокрема відома своєю землевпорядною доблестю. Робота землевпорядника у Римі стала одна із перших офіційною професією, землевпорядників називали агрименсори (agrimensores). Для загалу вони були більш відомі, як люди, що створюють абсолютно прямі лінії і кути.
Римські землевпорядники залишили нам у спадок багатство технічних трактатів, відомих під загальною назвою Corpus Agrimensorum Romanorum, що мають унікальне історичне значення за докладні описи сутності землеустрою, ролі імператорів у регулюванні планування міст та розміщення і впорядкування поселень у сільській місцевості.
Багато римських землевпорядних методів обстеження і зйомок були засновані на тих, які використовувалися в Стародавньому Єгипті та Греції. І хоча створений ними стародавній планово-картографічний матеріал наземної зйомки і навіть сейсморозвідки був набагато менш точний, ніж сьогодні, та це є все одно вельми вражаючим, адже він отриманий без використання GPS та інших сучасних технологій.
Римські землевпорядники були висококваліфіковані фахівці, здатні використовувати ряд інструментів, приладів і методів для планування розміщення доріг і акведуків, закладання основ для міст, фортець і великих будівель.
Для здійснення землевпорядних завдань, використовували інструменти, в основному запозичені із Єгипту та Греції, але вдосконалені безпосередньо римлянами. За допомогою цих простих, на сучасний погляд, інструментів і хороших знань геометрії та астрономії, римським землевпорядникам вдалося спроектувати складну систему доріг, акведуків тощо.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Відповісти