Призов працівника на військову службу, звільнення з основної роботи

Форуми по кадрових питаннях (Пошук і пропозиція вакансій на Дошці оголошень!)
Правила форуму
Будьте уважними! Перед створенням теми перечитайте Правила форуму і ще раз перевірте, чи дана тема не існує. Теми, які дублюють інші, видаляються без попередження! Повідомлення, які містять не прихований адрес E-mail, видаляються без попередження!
Аватар користувача
Prometheus
Спец
Спец
Повідомлень: 1475
З нами з: 31 березня 2011 12:13
Репутація: 321
Область: Житомирська
Місце роботи: Приватні проектні організації

Призов працівника на військову службу, звільнення з основної роботи

Повідомлення Prometheus »

Один, з моїх працівникі, доблесно трудиться в штаті військомісаріату, і мені його потрібно звільнити та віддати трудову.
Звичайно він у вільний від роботи час теж буде в мене трудитися і по завершенню призову я заберу його назад.
]Стаття 36. Підстави припинення трудового договору
Spoiler
Стаття 36. Підстави припинення трудового договору
Підставами припинення трудового договору є:
1) угода сторін;
2) закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;
3) призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу;
4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (статті 40, 41) або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45);
5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;
Стаття 44. Вихідна допомога
Spoiler
Стаття 44. Вихідна допомога
При припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.
1. Чи маю я виплачувати віхідну допомогу якщо звільняю по статті 36.3
2. Чи можу я законно звільнити працівника по іншому пункту
будь ласка, хто знає, дайте відповідь по суті
Востаннє редагувалось 21 березня 2014 13:46 користувачем Prometheus, всього редагувалось 1 раз.
Аватар користувача
solim
Спец
Спец
Повідомлень: 1061
З нами з: 06 листопада 2013 13:47
Репутація: 196
Область: Рівненська
Місце роботи: Землевпорядник органу місцевого самоврядування

Повідомлення solim »

pieshkov писав:я заберу його назад
Врахуйте, що згідно законодавства місце не зберігається, це не дикретна відпустка facepalm
Аватар користувача
Silv
Спец
Спец
Повідомлень: 205
З нами з: 04 серпня 2009 00:08
Репутація: 5
Область: Чернігівська
Місце роботи: Територіальний відділ земельних ресурсів(місто, район, область)

Повідомлення Silv »

solim писав:Врахуйте, що згідно законодавства місце не зберігається, це не дикретна відпустка facepalm
Це значить вернусь з воєнкомату не кадастровим реєстратором а безробітним? 5+5=?
П.С. В нас призвали 40 чоловік до воєнкомату, всі працюючі.
Аватар користувача
Prometheus
Спец
Спец
Повідомлень: 1475
З нами з: 31 березня 2011 12:13
Репутація: 321
Область: Житомирська
Місце роботи: Приватні проектні організації

Повідомлення Prometheus »

solim писав:Врахуйте, що згідно законодавства місце не зберігається, це не дикретна відпустка
це і так зрозуміло, яхочу щоб він ідалі в мене працював

[upd=1395402269][/upd]
Silv писав:Це значить вернусь з воєнкомату не кадастровим реєстратором а безробітним?
П.С. В нас призвали 40 чоловік до воєнкомату, всі працюючі.
в держслужбовців трошки по іншому. Уточняйте у відділі кадрів, можливо вони не звільняються, а просто знаходяться не за основним місцем роботи.
Не по темі
хлопці з Глухова говорили, що вчора росіяни хотіли прорватися через кордон, наші вояки не дали
Аватар користувача
dzi
Спец
Спец
Повідомлень: 1223
З нами з: 16 жовтня 2008 09:24
Репутація: 7
Область: м.Київ

Повідомлення dzi »

pieshkov писав:1. Чи маю я виплачувати віхідну допомогу якщо звільняю по статті 36.3
2. Чи можу я законно звільнити працівника по іншому пункту
будь ласка, хто знає, дайте відповідь по суті
Вам сюди http://www.kadrovik01.com.ua/forum/view ... 510#148510
Мобілізація-для кадровиків.pdf
[upd=1395675414][/upd]
Зарплата и место работы мобилизованных украинцев будут сохранены
http://news.meta.ua/cluster:35381680-Zarplata-i-m ... h-ukraintsev-budut-sokhraneny/
Spoiler
И.о. президента Украины, председатель Верховной Рады Александр Турчинов высказался за необходимость срочного принятия закона о сохранении средней заработной платы и места работы тем людям, которые в нынешних чрезвычайных условиях призваны в ряды Вооруженных Сил. Об этом он сказал в понедельник на заседании согласительного совета парламента, передает пресс-служба президента.

Как частичная мобилизация отобразится на рынке труда

По словам Турчинова, такое решение должно действовать на всех предприятиях и учреждениях независимо от форм собственности.

"Нужно, чтобы мы все вместе принимали на себя ответственность, - государство или частные предприятия. Мы должны заботиться о людях", - отметил он.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Аватар користувача
dzi
Спец
Спец
Повідомлень: 1223
З нами з: 16 жовтня 2008 09:24
Репутація: 7
Область: м.Київ

Повідомлення dzi »

Державна інспекція України з питань праці надала роз’яснення щодо мобілізації

http://kadrovik01.com.ua/news/derzhavna_inspektsi ... asnennja_shhodo_mobilizatsiyi/
Spoiler
На численні звернення громадян із питанням щодо врегулювання трудових відносин у разі призову або вступу працівника на військову службу Державна інспекція з питань праці надала 30 квітня 2014 року змістовні роз'яснення.

Відповідно до пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України трудовий договір підлягає розірванню у разі призову або вступу працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу.

Підставою для розірвання трудового договору є повістка військового комісаріату про призов або вступ на військову службу. Зазначена норма законодавства діє у мирний час.

Вихідна допомога у разі призову або вступу працівника на військову службу не виплачується, оскільки норма щодо виплати вихідної допомоги у розмірі двох мінімальних заробітних плат визнана Конституційним Судом України неконституційною (Рішення від 22.05.2008 N 10-рп/2008), крім випадків, коли виплата такої допомоги передбачена колективним договором, який діє не підприємстві, установі, організації.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за військовослужбовцями строкової служби, які до призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності і господарювання, зберігається при звільненні з військової служби право на працевлаштування їх в тримісячний строк на те ж підприємство, в установу чи організацію або їх правонаступники на посаду, не нижчу за ту, яку вони займали до призову на військову службу. Вони користуються за інших рівних умов переважним правом на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці протягом двох років з дня звільнення з військової служби.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації" (вступив в дію з 01.04.2014) внесені зміни до Законів України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" окремим видом служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим законом та іншими нормативно-правовими актами.

Початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на строкову військову службу, громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період або день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації.

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу у зв'язку з мобілізацією та звільнення з військової служби у зв'язку з демобілізацією проводяться в порядку, визначеному Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (стаття 39 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.

Таким чином, починаючи з 01.04.2014 громадяни, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, не підлягають звільненню, вони увільняються від роботи (звільняються від виконання посадових обов'язків) відповідно до статті 119 КЗпП України. При цьому за ними зберігається середній заробіток на період до одного року (починаючи з дати початку проходження військової служби).

Відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації" він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, застосування його вимог до працівників, звільнених з дня оголошення мобілізації до 01.04.2014, не передбачено.

В той же час, за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, наказ про звільнення працівника на підставі пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України, може бути скасований. Збереження середньої заробітної плати у такому випадку здійснюється з дня призову на військову службу (день, зазначений у повістці військового комісаріату).

Водночас в роз’ясненні наголошено, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.

П.С.

Аналогічної позиції дотримуються і експерти журналу «Кадровик-01» та експертно-правової системи «Експертус: Кадри». Так, у квітневому номері журналу «Кадровик-01», що вийшов друком на початку квітня 2014 року, та в системі «Експертус: Кадри» опубліковано статтю Працівника призвано на військову службу у зв’язку з мобілізацією: увільняємо від роботи (автори: Ірина ТУБЕЛЕЦЬ, керівник Департаменту правового захисту Федерації професійних спілок України, заслужений юрист України; Ірина ІВАНЧЕНКО, керівник тематичного напряму «МЦФЕР: Кадри», шеф-редактор журналів «Кадровик-01», «Бібліотека Кадровика», експертно-правової системи «Expertus: Кадри»).

Як зазначають експерти, Закон про забезпечення мобілізації набрав чинності 1 квітня 2014 року. Відповідно змінена редакція статті 119 КЗпП, якою передбачається збереження місця роботи (посади), середнього заробітку за мобілізованим працівником, діє з 1 квітня 2014 року. Закон не має зворотної дії в часі. Разом з цим, експерти рекомендують роботодавцю таке: з метою відновлення соціальної справедливості і, враховуючи зміни в законодавстві, за погодженням сторін трудового договору скасувати виданий наказ про звільнення за пунктом 3 статті 36 КЗпП і визнати працівника таким, що увільнений від роботи з дати призову, а з 1 квітня 2014 року — зі збереженням середнього заробітку.

Звісно, доцільно звернутися до працівника з пропозицією передати на підприємство відповідну заяву про відкликання заяви про звільнення за пунктом 3 статі 36 КЗпП і трудову книжку.

Також у статті наведено приклад оформлення наказу про увільнення працівника від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації та рекомендації щодо табелювання працівників, призваних у зв’язку з мобілізацією.
Міноборони надало роз’яснення щодо забезпечення гарантій збереження за громадянами, призваними на військову службу під час мобілізації, робочого місця та середнього заробітку

http://kadrovik01.com.ua/news/minoboroni_nadav_ro ... istsja_ta_serednogo_zarobitku/
Spoiler
1 квітня 2014 року вступив в силу Закон України від 27 березня 2014 року № 1169-VII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення проведення мобілізації”, яким доповнено частинами другою та третьою статтю 39 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, а саме, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.

Також внесено зміни до статті 119 Кодексу законів про працю України, якою визначено, що працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку.

Щодо військовозобов’язаних, які були призвані на військову службу під час мобілізації 21 березня 2014 року до набуття згаданим Законом України законної сили, то — як роз’яснює Міноборони України — трудові відносини з роботодавцем передбачали їх звільнення з роботи у зв’язку з призовом на військову службу без збереження місця роботи та середнього заробітку. Таким чином у разі звільнення з роботи вони втратили право на отримання заробітної плати, збереження місця роботи та посади.

З метою законодавчого врегулювання згаданих проблемних питань та забезпечення соціальних гарантій громадянам, призваним на військову службу під час мобілізації, Міністерством оборони України розроблено та подано до Верховної Ради України проект Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення проведення мобілізації та гарантії громадянам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації”, в якому зазначено, що гарантії соціального захисту призваних на військову службу під час мобілізації, зокрема по збереженню місця роботи, посади та середнього заробітку, вступають в законну силу з початком мобілізації. Враховуючи викладене, до прийняття зазначених змін в законодавство цим військовозобов’язаним пропонується звернутися до роботодавця за колишнім місцем роботи із заявою щодо поновлення на роботі. У разі відмови роботодавця від поновлення на роботі, громадяни мають право звернутися за соціальною та правовою допомогою до військового комісаріату за місцем проживання або безпосередньо до суду.

Слід наголосити, що військовослужбовцям, призваним на військову службу під час мобілізації, виплачується грошове забезпечення в розмірах, які встановлені Кабінетом Міністрів України у відповідності до їх штатних посад, військових звань та вислуги років.

Наведені Роз’яснення оприлюднено на офіційному сайті Міноборони України та на Урядовому порталі
Відповісти