Проблема з оформленням спадщини

Питання, які виникають при оформленні прав власності
Правила форуму
Будьте уважними! Перед створенням теми перечитайте Правила форуму і ще раз перевірте, чи дана тема не існує. Теми, які дублюють інші, видаляються без попередження! Повідомлення, які містять не прихований адрес E-mail, видаляються без попередження!
adam
Молоденький(ка)
Молоденький(ка)
Повідомлень: 14
З нами з: 27 листопада 2008 20:51
Репутація: 0
Область: Луганська

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення adam »

Є третій варіант. Необхідно внести зміни до рішення від 2007 року, тобто внести туди Вас як спадкоємця та нового власника будинку. Після цього на підставі рішення приватизувати земельну ділянку.
Аватар користувача
Маруся
Спец
Спец
Повідомлень: 433
З нами з: 18 лютого 2008 07:02
Репутація: 1
Область: Хмельницька

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Маруся »

Трошки це питання обговорювали Тут
Аватар користувача
Xelga
Повідомлень: 4
З нами з: 19 січня 2009 08:22
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Xelga »

мое мнение:...после смерти...право власности на дом набувает наследник....после 6 месяцов оформить документы (по свидетельству о смерти переписать дом на себя)..после этого просто обратится к той организации которая изготовляла документы на землю ... уже с новыми док на дом..пускай переделают документацию...и будет новое решение рады уже на ваше имя....они не имеют никакого право не допустить приватизацию на наследника))))))))
Аватар користувача
Маруся
Спец
Спец
Повідомлень: 433
З нами з: 18 лютого 2008 07:02
Репутація: 1
Область: Хмельницька

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Маруся »

Xelga писав:мое мнение:...после смерти...право власности на дом набувает наследник....после 6 месяцов оформить документы (по свидетельству о смерти переписать дом на себя)
На 0,08 га- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - безперечно Вам передадуть (і швидше всього за проектом відведення).
Xelga писав:пускай переделают документацию
Документацію роблять після отримання рішення сесії. До того - відсутні підстави на її виконання.
Xelga писав:они не имеют никакого право не допустить приватизацию на наследника))))))))
За тих 0,20 га, що в нього залишились.Якщо рішення про передачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 15-92 «Про приватизацію земельних ділянок», що є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку.
Висновок: Якщо безооплатно земельна ділянка передавалась не в 1993 році - то Xelga Ваше твердження про те, що немають ніякого права - є оманою, і не вводьте в неї інших.
Міська/сільська рада має повне право не надавати її безоплатно у власність внукові.
Аватар користувача
Xelga
Повідомлень: 4
З нами з: 19 січня 2009 08:22
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Xelga »

марусенька не волнуйтесь в оману никого не собиралась вводить))))))
..а если что то не правильно с моей стороны....ИЗВИНИТЕ!!!
Аватар користувача
Маруся
Спец
Спец
Повідомлень: 433
З нами з: 18 лютого 2008 07:02
Репутація: 1
Область: Хмельницька

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Маруся »

anlug писав:А якщо подати позов про визнання права власності на зем. ділянку в порядку спадкування?

Право власності у порядку спадкування можна визнати на те, що дійсно було у ВЛАСНОСТІ. Земельна ділянка такою у Вашому випадку не є.
Тому, на сьогоднішній день, якщо Ви дійсно хочете отримати земельну діілянку у власність, зверніться із заявою в сільську раду про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки (на форумі є, що це таке і з чим його їдять), потім Вам нададуть дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою безоплатної передачі у приватну власність для ведення особистого селянського господарства (але це ще не означає, що Ви набуваєте права власника земельної ділянки), затверджуєте проект на сесії сільської ради та отримуєте омрієне рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність, виготовляєте технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, отримуєте ДА на право власності на земельну ділянку.
Якщо є на території с/р землі запасу - то Ви маєте право просити в ради ділянку в межах норм - 2 га.

P.S. Бажання не пропало стати власником землі? ~~
Karbofos
Спец
Спец
Повідомлень: 69
З нами з: 09 квітня 2008 16:38
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karbofos »

Маруся /*/*
anlug
Я звісно не бачив всіх документів але...

1. Якщо
anlug писав:залишалось тільки зареєструвати акт і отримати його на руки
то рішення суду приблизно буде таким:

Справа № 2-993 \ 08

Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 вересня 2008 року Бородянський районний суд

Київської області в складі : головуючої - судді Міланіч А.М.

при секретарі - Дещенко А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Бородянка справу за позовом ОСОБА_1 до Мирчанської сільської ради, третя особа - Управління земельних ресурсів у Бородянському районі, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

в с т а н о в и в :
В липні 2008 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 і після його смерті він \позивач\ прийняв спадщину у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 та отримав відповідне свідоцтво про право на спадщину від 7 жовтня 2006 року. Крім того, залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 0,2030 га за тією ж адресою, але Державний акт на цю земельну ділянку не був отриманий до смерті батька, а тому не зареєстрований у відділі земельних ресурсів, через що позивач не може оформити дану спадщину.
Просив визнати за ним \позивачем\ право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування після смерті батька.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, викладене підтвердив.
Мирчанська сільська рада та управління земельних ресурсів у Бородянському районі своїх представників в судове засідання не направили, просили справу розглядати без їх участі.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 \а.с.15\.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 7 жовтня 2006 року позивач отримав у спадщину після смерті ОСОБА_2 житловий будинок АДРЕСА_1 \а.с.16\.
Крім того, на підставі рішень Мирчанської сільської ради від 13 липня 2005 року та від 19 травня 2006 року Бородянським районним відділом земельних ресурсів на ім»я ОСОБА_2 був виготовлений Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2030 га на території АДРЕСА_1, але не виданий в зв»язку з його смертю \а.с.20,35-40\.
Оскільки вказана земельна ділянка була передана у власність батьку позивача за рішенням сільської ради ще за його життя, але він не встиг отримати Державний акт про право власності в зв»язку зі смертю, то суд вважає, що ця земельна ділянка належала ОСОБА_2 на праві власності, а тому позивач як спадкоємець за заповітом має право на її спадкування.
За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити та визнати за позивачем право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті батька.
Керуючись ст.328,1216,1218,1222,1223 ЦК України, ст.10,11,209,212-215,218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Мирчанської сільської ради, третя особа - Управління земельних ресурсів у Бородянському районі, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,2030 га, розташовану на території АДРЕСА_1, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 789766, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Києві.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Київської області через Бородянський районний суд Київської області.

Головуюча-суддя Міланіч А.М.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Зверніть увагу, що суд знає серію і номер Держакта.
Karbofos
Спец
Спец
Повідомлень: 69
З нами з: 09 квітня 2008 16:38
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karbofos »

На жаль, ні, але рекомендую звернутися за допомогою до юриста і не використовувати зразки з Інтернету.
adam
Молоденький(ка)
Молоденький(ка)
Повідомлень: 14
З нами з: 27 листопада 2008 20:51
Репутація: 0
Область: Луганська

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення adam »

Згідно Перехідних положень Земельного кодексу,
Установити, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок" ( 15-92 ), є підставою для виготовлення та
видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
{ Пункт 1 розділу X доповнено абзацом другим згідно із Законом N 509-VI ( 509-17 ) від 16.09.2008 }
Виходячи з цього спираючись на цей пункт Перехідних положень в рішення можна внести зміни замість померлого (спадкодавця) внести спадкоємця, та в подальшому вигтотовити тех. документацію та отримати державний акт.
Якщо я помиляюсь, вибачте. У кого є які думки?

Хотілося б відмітити рішення суду, воно вражає!!! Цитата "Крім того, залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 0,2030 га за тією ж адресою, але Державний акт на цю земельну ділянку не був отриманий до смерті батька, а тому не зареєстрований у відділі земельних ресурсів Ст. 1218 Цивільного кодексу До складу спадщини входять усі права і обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. Про яке спадкове майно ми говоримо? Земельна ділянка не увійшла до складу спадкового майна оскільки не належала на праві власності спадкодавцю. Не менш вражає резолютивна частина, "Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,2030 га, розташовану на території АДРЕСА_1, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 789766, в порядку спадкування за заповітом. Померлий що вказав у заповіті майно яке йому не належить? Він же не набув право власності на землю, як він міг це майно комусь заповідати? ст. 125 ЗК Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Спадкодавець державний акт отримав? зареєстрував його? Так про, що ми говоримо.
Розумію чому суд виніс таке рішення тому, що представники земресурсів та сільської ради не були присутні у судовому засіданні і підказати судді не було кому (це в кращому не корупційному випадку).
Аватар користувача
Сергуня1
Спец
Спец
Повідомлень: 291
З нами з: 09 січня 2009 15:42
Репутація: 7

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Сергуня1 »

Зобовязати суд міську чи іншу раду передати у власність з/д НЕ МОЖЕ-не його повноваження. У вказаному випадку пропоную зупинити дію пункту про передачу у власність померлій з/д, цим же рішенням надати ту саму з/д. Але це тільки після вступу у спадщину. Після цього техдокументація по встановленню меж. Спадкоємець у будь-якому випадку використає право на приватизацію Pisatel
adam
Молоденький(ка)
Молоденький(ка)
Повідомлень: 14
З нами з: 27 листопада 2008 20:51
Репутація: 0
Область: Луганська

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення adam »

anlug писав: Чому при оформленні неприватизованої квартири спадкоємці вправі вимагати визнання за ними права власності у випадку, коли наймач звертався з належно оформленою заявою про це до відповідного органу приватизації, а при оформленні з/д - ні?
"Спадкування нерухомого майна, яке перебуває в процесі приватизації."

Для того щоб відповісти на це питання пропоную ознайомитися з Постановою Верховного суду №7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування" http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/ ... 0007700-08
Аватар користувача
Сергуня1
Спец
Спец
Повідомлень: 291
З нами з: 09 січня 2009 15:42
Репутація: 7

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Сергуня1 »

Класна постанова, дякую. Тепер треба неї досконально переварити, в силу можливостей ThankYou
Karpo
Вже не початківець
Вже не початківець
Повідомлень: 26
З нами з: 30 січня 2008 18:46
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karpo »

anlug писав:Виникло ще два питання.
1. Як виявилось все таки що держакти (ДА) були видані і зареєстровані,
Відповідно другі примірники повинні зберігатись в управлінні (відділі) Держкомзему у районі.

Додано через 7 хвилин 26 секунд:
anlug писав:
2. В бабусі була ще земельна ділянка, яка знаходиться у спільній частковій власності і на даний момент знаходиться в оренді в приватного с/г підприємства ( є договір оренди). Ділянка в натурі не виділена, визначено тільки її розмір.
І впершому і вдругому випадках нотаріус відмовилась вносити земельні ділянки до переліку спадкового майна, тому що в мене відсутні ДА і порадила звернутись до суду. Чи правильна ця порада? Чи можливо оформляти спадщину в такій сттуації не через суд?
На якій підставі заключений договір оренди, коли відсутній ДА? А може ДА знаходиться в орендаря (поцікавтесь), буває й таке.
Міг бути виданий один ДА на всіх співвласників із зазначенням частки, спробуйте знайти ДА у співвласників.
Karpo
Вже не початківець
Вже не початківець
Повідомлень: 26
З нами з: 30 січня 2008 18:46
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karpo »

anlug писав:Чи можуть в Держкомземі виготовити дублікати ДА і видати їх не власнику, а спадкоємцю?
Не можуть, дублікат все одно повинен реєструватись в ДЗК, відповідно потрібні паспортні дані та код власника + особистий підпис власника при отриманні в книзі реєстрації, або доручення від власника на іншу особу.
На мою думку, оптимальним варіантом є звернення до суду.
P.S. Поцікавтесь в ДЗК хто забирав ДА і чи є підпис про отримання ДА в книзі реєстрації.
Аватар користувача
Сергуня1
Спец
Спец
Повідомлень: 291
З нами з: 09 січня 2009 15:42
Репутація: 7

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Сергуня1 »

Karpo писав: Не можуть, дублікат все одно повинен реєструватись в ДЗК, відповідно потрібні паспортні дані та код власника + особистий підпис власника при отриманні в книзі реєстрації, або доручення від власника на іншу особу.
На мою думку, оптимальним варіантом є звернення до суду.
P.S. Поцікавтесь в ДЗК хто забирав ДА і чи є підпис про отримання ДА в книзі реєстрації.
Спробуйте так: надайте сводоцтво про смерть до райдерж, а також зверніться до газети і дайте обяву про втрату д/а. Після цього через місяць представте газету із обявою та копію квитанції, що Ви давали обяву.Це все представте в райдерж та напишіть відповідну заяву, можливо зможуть видати дублікат. Але, як на мене необхідно вступ через суд, але не забутьте віднайти всі реквізити д/а і вказати їх у суді.
Аватар користувача
Сергуня1
Спец
Спец
Повідомлень: 291
З нами з: 09 січня 2009 15:42
Репутація: 7

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Сергуня1 »

anlug писав: Сьогодні забрав із Центру ДЗК довідку із інформацією про зареєстровані ДА на покійну бабушку. І був розчарований. В довідці не зазначено, що був зареєстрований ДА на земельну ділянку, що знаходиться в спільній частковій власності. Але я маю на руках договір оренди укладений між покійною бабаушкою і приватним СПП, де зазначено "Орендодавець передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку ріллі розміром ... га виділеної в натурі під №... в загальній схемі (на цю ділянку ДА в мене є) і ділянку розміром ... га яка знаходиться під багаторічними насадженнями в спільній частковій власності".
Чи міг бути укладений такий договір без зареєстровано ДА? Чи все таки повинен бути ДА?
Спробуйте зівернутись все-таки до відповідного управління Держкомзему і спробуйте отримати завірену печаткою та підписом начальника копію такого акту (цим Ви отримаєте доказ про перебування ділянки і спільній власності).
І ще, у селі своя специфіка, але нещодавно зіткнувся із актом своєї бабушки...
Вона має держакт, який зареєстрований, є схема де ділянка знаходиться, але він не винесений в натуру. Можливо на етапі коли не винесено в натуру можна і здати в оренду, хоч можу помилятись - маю досвід лише по місту.
Як на мене договір оренди можна укласти із власником, хоч під рукою цивільного кодексу немає, може там є якісь нюанси, хоч сумніваюсь.
Так, в селі точно своя специфіка........ Nenayu
Karpo
Вже не початківець
Вже не початківець
Повідомлень: 26
З нами з: 30 січня 2008 18:46
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karpo »

anlug писав: Чи міг бути укладений такий договір без зареєстровано ДА? Чи все таки повинен бути ДА?
В договорі оренди подивіться ким зареєстрований цей договір. Без ДА договір не міг бути зареєстрований в ДЗК, бо згідно ст. 4 Закону "Про оренду землі":Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні
особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або
уповноважені ними особи. В деяких районах практикувалася досить недавно напівлегальна реєстрація ДО в адміністраціях або в місцевих органах земресурсів по сертифікатах.
Якщо є довідка з ДЗК, що ДА не реєструвався, то як варіант, вам потрібно шукати сертифікат і нотаріально його переоформляти
Karpo
Вже не початківець
Вже не початківець
Повідомлень: 26
З нами з: 30 січня 2008 18:46
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Karpo »

anlug писав: Договір був зареєстрований в сільській раді, а не в ДЗК. Але сертифіката на дану земельну ділянку (пай) немає. Є сертифікат на майновий пай даного СПП, але мабуть це не те що треба. Сертифікат на земельну частку (пай) був раніше. Але потім, коли проводилось розпаювання, частину землі було виділено в натурі і був виданий ДА(сертифікат очевидно забрали), а ще частину - в натурі не виділено і ця земля зараз в спільній частковій власності (так записано в договорі оренди).
При такому варіанті, швидше за все, договір був зареєстрований по сертифікату. Сертифікат на зем. частку (пай) при виготовленні ДА здаються в районний орган Держкомзему (відділ чи управління). Спробуйте уточнити в цій же сільській раді, на підставі якого документа заключений договір оренди.

Поясніть, будь-ласка, яка земля зараз в спільній частковій власності?
Аватар користувача
Bibop
Спец
Спец
Повідомлень: 122
З нами з: 26 червня 2008 18:25
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Bibop »

Vagrant писав:попередні ДА вже втратили чинність.
Це ще чому? Ви помиляєтеся. ДА не втратили чинність. Все залежить від того чи прийняла дочка спадщину після матері чи ні (тобто якщо вона мешкала разом з матір'ю їй не потрібно було взагалі нікуди ходити, якщо вона мешкає в іншому місці, то вона повинна була протягом 6 місяців написати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса за місцем розташування спадщини, якщо строк прийняття спадщини пропущений - його потрібно поновляти в судовому порядку). Більш детально див. Цивільний кодекс України.

Якщо Ви юрист за фахом, то не ображайтеся стосовно вищенаведеного.

Якщо було видано свідоцтво про право на спадщину за законом та свідоцтво про право власності на майно, успадковане після смерті чоловіка, громадянці 2, то остання прийняла спадщину, але не оформила прав на спадок. І з цим треба йти до нотаріуса.

Взагалі треба чітко представляти, які документи є на руках у дочки.
Аватар користувача
sosnyak
Спец
Спец
Повідомлень: 96
З нами з: 22 січня 2009 21:11
Репутація: 0
Область: АР Крим

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення sosnyak »

Попалась статья по теме ветки
СПАДКУВАННЯ ПРАВА НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ
Spoiler
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно (а згідно із ч. 1 ст. 181 ЦКУ земельні ділянки належать до нерухомого майна), зобов’язаний звернутися до нотаріуса за свідоцтвом про право на спадщину на нерухомість. Пояснюється це тим, що право власності на таке майно виникає у спадкоємця тільки з моменту державної реєстрації.

Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації, й місця його знаходження нотаріус вимагає подання відповідних документів. Право власності на земельну ділянку спадкодавця згідно зі ст. 126 ЗКУ посвідчується державним актом на право власності на земельну ділянку, форма якого затверджена постановою КМУ від 2 квітня 2002 р. № 449 (в редакції постанови КМУ від 12 листопада 2008 р. № 1019) або іншим правовстановлюючим документом. Але непоодинокими є випадки, особливо в регіонах, коли спадкодавець помирає, не встигнувши отримати виготовлений на його ім’я державний акт.

Чи можуть в такому випадку спадкоємці оформити спадщину на цю ділянку? Адже в ст. 125 ЗКУ чітко зазначено, що право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, і державної реєстрації цього документа. Тому формально юридично така особа не стала власником земельної ділянки. Але не можна не враховувати об’єктивність перешкоди на шляху до отримання державного акта. Тому єдиним можливим правомірним шляхом отримання цієї земельної ділянки в спадщину є звернення спадкоємця до суду з позовом про визнання за ним права власності на земельні ділянку як спадкоємця померлого власника.

У ст. 1225 ЦКУ спеціально підкреслюється, що право власності на земельну ділянку переходить до його спадкоємців із збереженням цільового призначення цієї ділянки. Тут слід нагадати, що в ст. 19 ЗКУ наведено вичерпний перелік із дев’яти категорій земель залежно від їх основного цільового призначення. Правовий режим кожної з категорій визначається окремими правовими приписами, які зосереджені в самостійних главах розділу ІІ ЗКУ. Водночас, ставши повноправним власником успадкованої земельної ділянки, землевласник (громадянин або юридична особа) вправі скористатися передбаченим у ч. 3 ст. 20 ЗКУ правом й ініціювати зміну цільового призначення належної йому земельної ділянки (Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб затверджений постановою КМУ від 11 квітня 2002 р. № 502). Звісно, є певні особливості й обмеження проведення цієї процедури, однак це вже є темою для окремої статті.

Спадкування землі нерезидентами

Специфіка притаманна й спадкуванню земельних ділянок нерезидентами. Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 81 ЗКУ іноземні громадяни й особи без громадянства можуть у випадку прийняття ними спадщини набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, які належать їм на праві приватної власності. Іноземні юридичні особи, як визначено у ч. 2 ст. 82 ЗКУ, можуть набувати при прийнятті спадщини право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення: (а) у межах населених пунктів у разі придбання об’єктів нерухомого майна та для спорудження об’єктів, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності в Україні; (б) за межами населених пунктів у разі придбання об’єктів нерухомого майна. При цьому слід відзначити, що ЗК України не дає чіткого визначення поняття «іноземна юридична особа». Проаналізувавши положення ст. 82 ЗКУ, можна припустити, що іноземними юридичними особами в контексті цієї статті є всі юридичні особи, створені (зареєстровані) іноземними громадянами або іноземними юридичними особами. Відповідно до ч. 3 ст. 82 ЗКУ спільні підприємства, засновані за участю іноземних юридичних і фізичних осіб, також можуть у випадку прийняття ними спадщини набувати право власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення у порядку, встановленому ЗКУ для іноземних юридичних осіб.

Наступний момент, на який слід звернути особливу увагу: із положення п. 4 ст. 81, п. 4 ст. 82 ЗКУ землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину нерезидентами (тобто іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами), підлягають відчуженню протягом року. Здається, що оскільки право власності у спадкоємця нерухомого майна виникає з моменту його державної реєстрації, то й рік слід обчислювати саме з моменту набуття права власності (тобто держреєстрації). При цьому це положення не означає заборону успадкувати земельну ділянку названої категорії іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами.

Виходячи з юридичної логіки, у випадку прийняття спадщини нерезидентами нотаріус у встановлені строки повинен видати їм свідоцтво про право на спадщину, включивши до нього й земельну ділянку. З цим свідоцтвом іноземні особи звертаються до органів державної реєстрації прав на землю із заявою про отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку. Але ж не секрет, що відомі випадки відмови органів державної реєстрації прав на землю у видачі держактів іноземцям, посилаючись на іншу норму ЗКУ — на ч. 4 ст. 22 ЗКУ, у якій зазначено, що землі сільськогосподарського призначення не можуть бути надані у власність іноземних громадян, іноземних юридичних осіб, апатридів й іноземних держав. Отже, маємо справу з колізією, бо ч. 4 ст. 81, ч. 4 ст. 82 ЗКУ надають право спадкування таких земель іноземцями, тому й відмова органів державної реєстрації прав на землю підлягає оскарженню.

Але не слід забувати, що отримавши державний акт на право власності на земельну ділянку, нерезидент зобов’язаний відчужити цю земельну ділянку протягом одного року. Причому невiдчуження таких земель у встановлений строк згідно з п. «е» ст. 140, п. «д» ч. 1 ст. 143 та ст. 145 ЗКУ є підставою для примусового припинення права власності на землю, що здійснюється за позовом органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку. Недодержання цього згідно з п. 8 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» є підставою для визнання рішення цього органу й виданих державних актів недійсними.

Якщо нерезидент спробує відчужити земельну ділянку сільськогосподарського призначення протягом одного року, то він матиме ще одну перепону — мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Земельна ділянка разом із будівлею

Відповідно до положень ст. 1225 ЦКУ до спадкоємців житлового будинку, інших будівель і споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, і у розмірі, який необхідний для їх обслуговування, якщо інший розмір не визначений заповітом. При цьому в п. 10 своєї Постанови «Про судову практику в справах про спадкування» від 30 травня 2008 р. № 7 Пленум ВСУ роз’яснив, що така ділянка переходить у власність або користування спадкоємців, якщо її було надано в установленому порядку, у межах, визначених при наданні, за умови, що спадкодавець не складав заповіту щодо розпорядження земельною ділянкою, належною йому на праві власності.

Спадкодавець може передавати за заповітом частину належної йому земельної ділянки, тоді інша частина цієї ділянки спадкується за законом. Коли спадкодавець заповів всю земельну ділянку або її частину іншим особам, які не успадковували нерухоме майно, то спадкоємці мають право на земельну ділянку, на якій розміщено нерухоме майно й на частину ділянки, яка є необхідною для його обслуговування, незалежно від змісту заповіту. За такими правилами здійснюється й перехід права на землю при спадкуванні права на частину нерухомого майна, а якщо був установлений порядок користування ним, то з урахуванням цього порядку.

У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Іще один момент, на якому зосередив увагу Пленум ВСУ в згаданій Постанові, — якщо спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво (ч. 1 ст. 376 ЦК), до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва. Якщо право власності на самочинно зведену будівлю визнано судом за власником (користувачем) земельної ділянки, на якій вона розміщена, то до складу спадщини входить право на відшкодування витрат на будівництво (ч. 6 ст. 376 ЦКУ). До спадкоємців, які прийняли спадщину, у випадку знесення самочинного будівництва переходить обов’язок відшкодувати вартість витрат на його знесення й приведення земельної ділянки до попереднього стану (ч.ч. 4 , 7 ст. 376 ЦКУ).

Фоміна Катерина «Правовий тиждень»
http://www.legalweekly.com.ua/article/?uid=1022
Аватар користувача
Bibop
Спец
Спец
Повідомлень: 122
З нами з: 26 червня 2008 18:25
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Bibop »

Виникло питання дещо пов'язане із даною темою (останнім часом якось нових тем не створюю, привет адміну pa-pa ).

Є таке раз'яснення Держкомзему : http://www.dkzr.gov.ua/terra/control/uk ... t_id=39991

(може не дуже грунтовне, але...)

Отже, напрошується висновок, що спадщина у вигляді права на земельний пай, посвідченого сертифікатом, не є обєктом оподаткування згідно Закона про ПДФО (висновок теж дуже сміливий, але дуже цікавий (звісно в матеріальному плані)...)

То може, ПДФО в цьому випадку можна не сплачувати?

Якщо є думки або якась практика з цього приводу, поділіться Шановні, будь ласка...
Аватар користувача
Bibop
Спец
Спец
Повідомлень: 122
З нами з: 26 червня 2008 18:25
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Bibop »

andriylazor писав: Думаю що найбільш правильним в подальшому є подання позову про визнання права власності на спадкове майно, але кого ставити відповідачем (управління зем. ресурсів, сільську раду (які в мене з ними відносини зараз)). Які в кого будуть інші ідеї? Наперед вдячний.
Розумієте, у Вас спору з нотаріусом немає. Є спір із органом земресурсів, який відмовився, як Ви пишите, надавати довідку про відсутність обтяжень, кадастровий номер та нормативну грошову оцінку з/д.

З іншого боку, чому Вас повинно турбувати те, що на думку органу земресурсів виділення земельної діялнки проведено без погодження з органом по земельних ресурсах, природоохоронним органом, СЕС та органом архітектури та містобудування. Д/а видано? Все!!!

Крім того, спора про право власності на з/д немає!

Так що, спір в даному випадку - адміністративний і з органом земресурсів.

P.s. Шкода, що мій попередній топік залишився без відповідей... Sorri
Аватар користувача
Bibop
Спец
Спец
Повідомлень: 122
З нами з: 26 червня 2008 18:25
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення Bibop »

andriylazor писав: А щодо оскарження дій УЗР - реально це займе декілька років (тільки через нашу апепеляцію рік буде йти, е ще ВАСУ ).

Такі відмови УЗР не тільки мен видає, але і іншим власникам з/д на території даного кварталу (результати інших справ не знаю). Проблема також в тому що с/р проти як оформлення права власності на з/д так і вчинення будь-яких інших дій щодо цього.
1. Невже це таке принципове питання, що УЗР дійде і до апеляції, і до ВАСУ?

2. То може є домовленість між с/радами та УЗР? Але навіщо? Бабасіков хоцца? NoNo

3. А визнавати право власності через суд є сенс, коли має місце спір про право... В даному випадку відмова нотаріусу буде вмотивована лише технічними, т.б. мовити, причинами, а не небажанням робити свою справу чи чимось іншим.

Питання: заяву про прийняття спадщини подавали?
Аватар користувача
ksenia
Спец
Спец
Повідомлень: 134
З нами з: 31 січня 2008 17:26
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення ksenia »

Bibop писав:Є таке раз'яснення Держкомзему : http://www.dkzr.gov.ua/terra/control/uk ... t_id=39991
Отже, напрошується висновок, що спадщина у вигляді права на земельний пай, посвідченого сертифікатом, не є обєктом оподаткування згідно Закона про ПДФО (висновок теж дуже сміливий, але дуже цікавий (звісно в матеріальному плані)...)
То може, ПДФО в цьому випадку можна не сплачувати?
Bibop писав:P.s. Шкода, що мій попередній топік залишився без відповідей... Sorri
ЗУ "Про податок з доходів фізичних осіб"
Spoiler
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ від 11.06.2007 № 2913/Т/17-0715

Щодо оподаткування спадщини

Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо оподаткування спадщини та повідомляє наступне.
Згідно з доданим до запиту Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 23.03.05, що було видане вашому чоловіку спадкове майно складається з:
1) права на земельну частку пай у землі, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського підприємства, належного померлій матері вашого чоловіка на під ставі Сертифіката на право на земельну частку (пай);
2) майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства;
3) грошових вкладів з належними відсотками та всіма видами компенсацій.

1.Щодо оподаткування спадщини, одержаної у вигляді земельного сертифіката, то відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 08.08.95 № 720 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" (далі - Указ) сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств підлягають паюванню.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю (ст. 2 Указу).

Право на земельний пай підтверджується Сертифікатом на право на земельну частку (пай), що видається сільською, селищною або міською радою.

Пунктом 17 Розділу IX "Прикінцеві положення" Земельного кодексу України передбачено, що сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

З урахуванням зазначеного, сертифікат на право на земельну частку (пай) посвідчує право вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі, тобто майнове право.

Крім цього, згідно зі ст.ст. 125-126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку, та його державної реєстрації, тобто після одержання державного акта.

Відповідно до пп. "в" пп. 13.2.1 п. 13.2 ст. 13 Закону України від 22.05.03 № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (у відповідній редакції (далі - Закон) оподаткуванню за ставкою, передбаченою п. 7.1 ст. 7 Закону (13 відсотків на період 2004-2006 роки) підлягає вартість об'єктів комерційної власності, до яких, належать майнові права (право вимоги особи), успадковані будь-якими особами, незалежно від ступеня їх споріднення з спадкодавцем.

2. Щодо оподаткування вартості майнового паю необхідно зазначити наступне.
Згідно з п. 2 Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.01 № 177 майновий пай це частка майна члена підприємства у пайовому фонді, виражена у грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Статтею 9 Закону України від 14.02.99 № 2114 "Про колективне сільськогосподарське підприємство" передбачено, що до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій. Право членів підприємства на пайовий фонд майна залежить від їх трудового внеску. Члену підприємства щорічно нараховується частина прибутку залежно від частки у пайовому фонді, яку за його бажанням може бути виплачено або зараховано у збільшення частки в пайовому фонді. Майновий пай члена підприємства документально підтверджується Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства (майновим сертифікатом), яке видається сільською, селищною або міською радою. Пай є власністю члена підприємства і може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

Таким чином, отримання платником податку доходу, внаслідок прийняття ним у спадщину майнового паю (майнового сертифіката) є тотожним прийняттю у спадщину корпоративного права.

Відповідно до пп. "в" п. 13.1 ст. 13 Закону корпоративне право як об'єкт оподаткування відноситься до об'єктів комерційної власності.

Тобто отриманий платником податку дохід, внаслідок прийняття у спадщину майнового паю (комерційної власності) оподатковується за ставкою, передбаченою п. 7.1 ст. 7 Закону (13 відсотків на період 2004-2006 роки), незалежно від ступеня споріднення з спадкодавцем.

3. Стосовно оподаткування грошових коштів зазначимо, що отримані у спадщину вашим чоловіком грошові суми (вклади) підлягали оподаткуванню за нормами, визначеними ст. 13 Закону, що були чинними у 2005 році. Так, відповідно до пп. "д" п. 13.1 ст. 13 Закону, отриманий членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є членом його подружжя, об'єкт спадщини у вигляді суми коштів (яка не перевищувала суму, що дорівнювала стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2005 року), що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, оподатковувались за ставкою, визначеною п. 7.2 ст. 7 Закону (5% відсотків). У разі перевищення суми коштів стократного розміру мінімальної заробітної плати, платник податку повинен був сплатити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 13 відсотків.
Враховуючи наведене, ваш чоловік повинен був до 1 квітня 2006 року подати до органу державної податкової служби за місцем своєї податкової адреси річну податкову декларацію та сплатити податок з одержаної спадщини, згідно з наведеними вище нормами Закону.

Стосовно повернення сплачених сум податку з доходів фізичних осіб необхідно зазначити, що чинним законодавством, зокрема, п. 15.3 ст. 15 Закону України від 21.12.2000 № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено повернення податків, зборів (обов'язкових платежів) тільки у разі їх надмірної сплати.

Заступник Голови ДПА України С. Лекарь
Spoiler
Спадщина, отримана у вигляді земельного сертифіката спадкоємцем першого ступеня споріднення, у 2007 р. не оподатковується

Як оподатковується спадщина, отри­мана спадкоємцем першого ступеня споріднення, у вигляді земельного сертифіката?
Оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину кош­тів, майна, майнових чи немайнових прав регулю­ється ст. 13 Закону № 889-ІV.
Згідно з пп. 13.2.1 п. 13.2 ст. 13 Закону № 889-IV (в редакції, яка діє з 01.01.2007 р.) при отриманні спадщини членами сім'ї першого ступеня споріднення вартість земельної частки
оподатковується платником податку за нульо­вою ставкою.
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чо­ловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти (пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону № 889-IV).
Якщо Свідоцтво про право на спадщину на земель­ний сертифікат буде одержано членом сім'ї спадкодав­ця першого ступеня споріднення у 2007 p., то обов'язку щодо сплати податку з цього доходу не виникне.

Тетяни ДОБРОДІЙ,
начальника відділу розгляду звернень платників
Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України
Spoiler
Що треба знати про податок на спадщину або подарунки? 26.01.2009

Може на всім відомо, що подарунки та спадщина обкладаються податками, як не прикро, але це так. Пояснення з цього приводу дає обласна податкова адміністрація

Оподаткування спадщини регулюється ст.13 а подарунків - ст.14 Закону України від 22.05.03р. № 889-ІV ”Про податок з доходів фізичних осіб” (зміни набрали чинності з 01.01.2007 року).

Ставки оподаткування (0%, 5%, 15%) залежать від виду об’єкта спадщини і ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем.

Об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на:
1. об'єкт нерухомого майна (будівлі, споруди, земля);
2. об'єкт рухомого майна, зокрема: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна;
3. об'єкт комерційної власності, а саме - цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею;
4. суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу; кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Об'єкти спадщини оподатковуються:
• при отриманні спадщини спадкоємцями, що є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за нульовою ставкою податку до будь-якого об'єкта спадщини;
• при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою 5% до будь-якого об'єкта спадщини;
• при отриманні спадщини будь-яким спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини.
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

При отриманні спадщини особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, яка позбавлена батьківського піклування, застосовується нульова ставка оподаткування до вартості такої власності.

Членами сім’ї фізичної особи є :
• дружина або чоловік, діти
• брати чи сестри фізичної особи, так і її дружини або чоловіка
• онуки фізичної особи, так і її дружини або чоловіка
• інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення є :
• її батьки та батьки її чоловіка або дружини
• її чоловік або дружина
• діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини (у тому числі усиновлені ними діти).

Інші членами сім’ї фізичної особи вважаються такими , що мають другий ступінь споріднення.

Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за
правилами, встановленими для оподаткування спадщини.

Не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно, подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, а також батьками дітям, і дітьми батькам.
Джерело
Оподаткування доходів громадян внаслідок отримання ними спадщини (подано також у табличній формі)

Держкомзем намагався ототожнювати сертифікат на право земельну частку (пай), як цінний папер.
Але ДПА вважає, що сертифікат на право земельну частку (пай) є тотожним прийняттю у спадщину корпоративного права (що власне, більш логічно), і про що описано в коментарях.

Але залежить також від того, коли була прийнята спадщина і ким (яким ступенем родинного зв'язку).
З 1 січня 2007 року:
якщо прийнято спадщину членами сім'ї першого ступеню - 0%,
якщо ті, що прийняли спадщину не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеню - 5%,
якщо спадкодавець-нерезидент - 15 %.
ДПА 7-05-2007 И2198-П17-0715.JPG
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Аватар користувача
ksenia
Спец
Спец
Повідомлень: 134
З нами з: 31 січня 2008 17:26
Репутація: 0

Re: Проблема з оформленням спадщини

Повідомлення ksenia »

andriylazor писав:Установити, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.(Зміни від 16.09.2008)
Що це взагалі мається на увазі???
Це стосується тих рішень, наприклад: "Надати громадянину земельну ділянку у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку..." , які були прийняті раніше, і з посиланням: "...керуючись Декретом Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", але на які не виготовлено державний акт.
З таким рішенням можна землевласнику Іванову або спадкоємцю землевласника Іванова (якщо Іванова вже немає, але на Іванова видано рішення) звернутися в проекту організацію і виготовити технічну документацію та держ.акт. Це, так звана, "спрощена процедура" (що дуже добре на сьогодні).

Але у Вашому випадку державний акт вже є.
Відповісти