Сторінка 1 з 1

Земельна ділянка по спадщині для іноземця

Додано: 13 березня 2014 10:41
Ярослав777
Ситуація така, що громадянину Росії по спадщині переходить ділянка для товарного с/г виробництва, згідно ст.81 ЗКУ Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. Згідно перехідних положень ЗКУ п.15 відчуження - передача ділянки спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
Питання: це вичерпний перелік способів відчуження?

Додано: 13 березня 2014 10:49
solim
Відчуження в широкому розумінні це передача прав іншому суб'єкту.
Можете також відмовитися на користь держави cy

Додано: 13 березня 2014 14:43
Ярослав777
Так, але як передати ці права? Продати, подарувати, чи обміняти на іншу власність не можливо, виходячи із зазначеного в ЗКУ

Додано: 13 березня 2014 14:55
Vetaldp
Ярослав777 писав:Продати, подарувати, чи обміняти на іншу власність не можливо, виходячи із зазначеного в ЗКУ
Не погоджусь з Вами виходячи з п. 15 листа Вищого спеціалізованого суду україни з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. № 24-754/0/4-13:
Spoiler
Іноземці (особи без громадянства) підпадають під дію національного права, що регулює правовідносини з приводу набуття права власності, з окремими винятками. Зокрема, це обмеження права іноземців на отримання у власність земель сільськогосподарського призначення, передбачені статтями 22, 81 Земельного кодексу України (ЗК). Землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватися у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Водночас земельним законодавством дозволено іноземним громадянам та особам без громадянства набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності (частина друга статті 81 ЗК).

Іноземні громадяни та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки у випадку: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Відповідно до пункту 4 статті 81 ЗК землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Однак у пункті 15 Перехідних положень ЗК до 1 січня 2013 року встановлено мораторій на відчуження земельних ділянок. Звертаючись до суду з позовом, іноземні громадяни, особи без громадянства просять продовжити термін, протягом якого вони мають відчужити земельні ділянки. Здебільшого суди задовольняють такі позови.

Наприклад, рішенням Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 13 січня 2011 року у справі № 2-63/2011 задоволено позов громадянки Російської Федерації І. та продовжено термін, протягом якого вона зобов'язана провести відчуження належних їй на праві власності земельних ділянок загальною площею 1,2509 га.

Також рішенням цього ж суду від 1 серпня 2011 року продовжено строк для відчуження землі сільськогосподарського призначення іноземним громадянином К. на один рік, протягом якого позивач зобов'язаний провести відчуження належної йому на праві власності земельної ділянки площею 3,04 га.

Із такими рішеннями судів погодитись не можна, оскільки у даному випадку діє імперативна норма щодо відчуження земельної ділянки, тому мораторій на вказане відчуження не поширюється.

Додано: 13 березня 2014 16:10
Ярослав777
В цьому пункті зазначено, що Із рішеннями судів про продовження терміну, протягом якого іноземці мають відчужити земельні ділянки погодитись не можна, оскільки у даному випадку діє імперативна норма (норма цивільного права містить правило, яке учасники цивільного обороту не можуть змінювати на свій розсуд, то дана норма є імперативною), але норма зазначена у п. 15 ЗКУ також вказує на конкретні види відчуження і забороняє інші види (продаж, дарування) і тому також є імперативною...то чому тоді у п. 15 Листа зазначено, що мораторій на вказане відчуження не поширюється?

Додано: 14 березня 2014 21:45
dexter3000
Чисто теоретично, норми про мораторій є загальними, а про відчуження землі іноземцями - спеціальними. Спеціальні норми мають перевагу над загальними. От тільки лише дуже поодинокі і надзвичайно відважні нотаріуси візьмуться посвідчити договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва... cy

Про іноземних громадян і з/д у власність для обслуговування жилого будинку.

Додано: 05 травня 2014 11:31
Маруся
Є рішення міської ради від 97 року про передачу з/д у власність громадянину. Державний акт не виготовлявся. Спадкоємець- громадянин Росії. Чи може він на сьогоднішній день оформити з/д у власність ЧИ ЛИШЕ В ОРЕНДУ? Будинок належить йому на підставі свідоцтва про спадщину.

Додано: 05 травня 2014 11:38
sanich
Тільки в оренду.

Додано: 08 травня 2014 15:51
Shurazem
sanich писав:Тільки в оренду.
А якже ст 81 ЗКУ
2. Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Додано: 08 травня 2014 16:15
Solpadeine
Shurazem, теоретично можна викупити... розробити проект, замовити нормативку, потім експертну оцінку... а потім не погодитись з ціною - і знову-таки взяти в оренду Nenayu

Додано: 09 травня 2014 08:12
teo
dexter3000,
От тільки лише дуже поодинокі і надзвичайно відважні нотаріуси візьмуться посвідчити договір купівлі-продажу земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва...

Много людей начали обращаться с АР Крыма, и у нас нотариусы без проблем делают купля-продажу этих земельных участков. Вот только человек который купил этот участок приходится платить не маленький % государству (((

Земельна ділянка по спадщині для іноземця

Додано: 01 липня 2016 13:04
СергійЮрист
1. Перелік способів відчуження земельних ділянок не є вичерпним, оскільки земельна ділянка може бути відчужена у будь-який спосіб, ПРЯМО не заборонений законом.
2. З приводу отримання іноземцями та особами без громадянства земельних ділянок сільськогосподарського призначення, можу сказати наступне: п. 5 ст. 22, п. 2, 3 ст. 81 ЗК України, ст. 14 Конституції України прямо ЗАБОРОНЯЄ надавати у власність землі сільськогосподарського призначення іноземцям та особам без громадянства, навіть якщо вони були успадковані. З цього приводу є судова практика, справа №2а/0570/685/11, з якою можна ознайомитись на Єдиному державному реєстрі судових рішень. Проте слід враховувати такі обставини, як час прийняття спадшини (стаття 58 КУ - дія закону у часі), а також чи було успадковано право власності чи право на частку (пай), чи іноземець був громадянином, коли прийняв спадщину і т.інше.
3. З приводу мараторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення, ТОБТО відчуження іноземцями продовж року земельних ділянок сільськогосподарського призначення, після прийняття їх у спадщину, є роз'яснення Верховного Суду України, в якому чітко прописано, що мараторій на частину 4 статті 81 НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ!!!
4. З приводу надання у власність інших видів земель (крім земель сільськогосподарського призначення) іноземці та особи без громадянства мають право набувати право власності на земельні ділянки, які знаходяться ПІД НЕРУХОМИМ МАЙНОМ, ЯКЕ НАЛЕЖИТЬ ЇМ НА ПРАВІ ВЛАСНОСТІ. Дивіться статтю 81, 82 Земельного кодексу України. Слід враховувати момент прийняття у спадщину (ст. 58 КУ). Відповідну редакцію закону можна переглянути на сайті Верховної ради України.